O C T O B E R  -  P A Ź D Z I E R N I K

Let our journey around English speaking countries begin!

First stop: The United States of America :)

american deram

1.10.2021 (American’s would write: 10.1.2021)

American Day

On 1st day of October we will begin journey around America. It’s time to find out a little bit of country filled with dreams and thought that you can be whoever you want :)

So on Friday we will know american flag and anthem, and main historical monuments and important places like statue of Liberty and the Grand Canyon. Our preschoolers will visit few states, such as: New York, Hawaii, Texas, Arizona …

So! Put on your cowboy hat and let’s go!

Pierwszego dnia października rozpoczniemy podróż po Ameryce. Już czas dowiedzieć się o kraju pełnym marzeniami i myślami, że możemy być kimkolwiek tylko chcemy.

Tak więc w piątek zapoznamy się z amerykańską flagą i hymnem, a także głównymi zabytkami i ważnymi miejscami, takimi jak Statua Wolności czy Wielki Kanion. Nasze przedszkolaki odwiedzą też kilka stanów: Nowy York, Hawaje, Teksas, Arizonę.

Wkładamy więc kowbojskie kapelusze i ruszamy! :)

hiphop

8.10.2021

Hip Hop Day

Hip hop culture is strongly connected with USA. That’s why we decided to dive in this culture for just one day.

We will dance hip hop with professional dancers and we will create a real graffiti all over our preschool!

We can’t wait to do it!

And we encourage preschoolers to come dressed up on this day : hoodies, baseballs caps, oversized t-shirts are the best choice!

Kultura hip hopu jest silnie powiązana z USA. Dlatego też zdecydowaliśmy się zanurzyć się w niej choć na jeden dzień.

Będziemy tańczyć hiphop z profesjonalnymi tancerkami i tworzyć prawdziwe graffiti na terenie całego przedszkola!

Już nie możemy się doczekać by to zrobić!

I! Zachęcamy przedszkolaki do przebrania się tego dnia: bluzy z kapturem, czapki z daszkiem, oversizowe koszulki to najlepszy wybór!

piuropusz

Plume Contest -  Pióropuszowy Konkurs

From 11 to 20 of October we collect plumes for preschool contest.

Create amazing, colourful, beautiful plume with your family and bring it to your classroom :)

Beginning : 11.10.2021

Results: 22.10.2021

Od 11 do 20 października zbieramy pióropusze n przedszkolny konkurs.

Stwórzcie niesamowity, kolorowy, piękny pióropusz ze swoją rodzinną i przynieście do swojej klasy:)

Początek konkursu: 11.10.2021

Wyniki : 22.10.2021

indian

Indian Week

Modern America is not the same as it was at the beginning… well, it sounded very seriously.

It’s time to know something about aboriginal inhabitants.

M O N D A Y - I become an Indian!

At the beginning we will become an Indian ! We will create our Indian name and we will transform into and Indian man or woman. After that we will know some of the Indian traditions.

Poniedziałek - Zostaję Indianinem

Na początku staniemy się Indianami. Stworzymy swoje imię i przemienimy się w Indiankę lub Indianina. A później poznamy kilka indiańskich tradycji,

T U E S D A Y - Teepee

Who doesn’t like tents and places made with blankets, where you can hide and play? Exactly! That’s why we will create indian teepees and we will think about tribal traditions and rules. Did someone see shaman?

Wtorek - Tipi

Kto nie lubi namiotów i miejsc stworzonych kocami, gdzie możemy się schować i bawić? Otóż to! Dlatego też stworzymy indiańskie tipi i zastanowimy się nad plemiennymi tradycjami i zasadami. Czy ktoś widział szamana?

W E D N E S D A Y - Indians connected with nature

Autumn is a special time in whole year. Some animals are preparing for winter, plants starting to hibernate and in all of that there are Indians full of respect and love towards nature.

Środa - Indianin blisko natury

Jesień to specjalny czas w całym roku. Niektóre zwierzęta szykują się do zimy, rośliny również wchodzą w stan hibernacji i w tym wszystkim są Indianie pełni szacunku i miłości do natury.

T H U R S D A Y - Group totem

Group power! Indians understand perfectly that group / family is very important and it’s creating a place where we can grow and improve ourselves.

Totems also expressed respect for spiritual guides.

Czwartek - Grupowy totem

W grupie siła! Indianie doskonale rozumieli, że grupa/rodzina jest niezwykle ważna i tworzy miejsce w którym możemy rozwijać i doskonalić się.

Totemy wyrażały także szacunek do duchowychprzewodników.

F R I D A Y - Indians Parade

After plume contest results it’s time for parade!

Piątek - Indiańska parada

Po wynikach pióropuszowego konkursu czas na paradę :)

haloowen

H A L L O W E E N

Skeletons, witches, spider, superheroes, monsters and vampires - come to our halloween party!

We will dance and try some weird food. We will make some magic and visit haunted house. Let’s solve some mysteries and learn English words!

Boo! Are you ready?

Koścoitrupy, czarownice, pająki, superbohaterowie, potwory i wampiry - przybywajcie na naszą halloweenową imprezę!

Będziemy tańczyć i próbować dziwnego jedzenia. Będziemy uprawiać czary i odwiedzimy nawiedzony dom. Rozwiążmy jakieś tajemnicy i nauczmy się angielskich słów!

Bu! Jesteś gotowy?