N O V E M B E R  -  L I S T O P A D

This month we will continue our journey around The United States of America!

 

concert

4.11.2021

Concert

On 4th day of November we will have special guests. We will hear a beautiful music played by professional musicians from Lower Silesian’s Philharmonic. We can’t wait to be a part of this amazing department of art again.

4 listopada będziemy mieć wyjątkowych gości w naszej Akademii. Będziemy słuchać pięknej muzyki granej przez profesjonalnych muzyków z Filharmonii Dolnośląskiej. Nie możemy się doczekać by być znowu częścią tego niesamowitego „działu” sztuki.

 

 

sports

10.11.2021

American Sports

Amercians love sport. If we think about American sports, for sure we have to thoughts: american football and baseball. That’s why on 10th of November we will try those. Please remember about sport outfits : tracksuits, hoodies, t-shirts and sneakers.

So… are you ready to play?

Amerykanie kochają sport. I jeśli myślimy o amerykańskich sportach, z pewnością przychodzą nam na myśl dwie dyscypliny: football amerykański oraz baseball. Dlatego też, 10 listopada będziemy się w nich próbować. Proszę pamiętajcie o sportowym ubiorze: dres, bluza, koszulka i adidasy.

To jak? Gotowi do gry?

 

 

dzien niepodleglosci

12.11.2021

Polish Independent Day - Obchody Dnia Niepodległości

Although we travel around America, we don’t forget about our beautiful country! On 12th of November we will celebrate Indpendent Day.

Anthem, our national symbols and most important places.

Let’s travel around Poland!

Choć i w tym miesiącu podróżujemy po Ameryce, nie zapominamy o naszym pięknym kraju. 12 listopada będziemy świętować Dzień Niepodległości.

\Hymn, narodowe symbole i najważniejsze miejsca. Tak!

Ruszajmy w podróż po Polsce!

 

 

Cheerleading

15-19.11.2021

Cheerleading Routine

We were fascinated by amount and beauty of plumes prepared by our preschoolers and their parents. That’s why we are inviting you to another contest. This time we propose preparing a cheerleading routine. Please record a short „dance” (30 - 60 seconds) with your child and bring it to preschool reception (we also wait for your e-mails: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). You have time till 19.11.2021 (Friday).

The results : 22.11.2021

Byliśmy oczarowani ilością i pięknej pióropuszy przygotowanych przez nasze przedszkolaki i ich rodziców. Dlatego też zapraszamy Was do następnego konkursu. Tym razem proponujemy przygotowanie cheerleadingowej rutyny. Nagrajcie krótki „taniec” (30-50 sekund) ze swoją pociechą i przynieście nagranie na recepcję (czekamy też na maile pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Macie czas do 19.11 (piątek)

Wyniki konkursu : 22.11.2021

 

pasowanie

23.11.2021

Our youngest preschoolers will have their special day.

We proudly invite foxes’s and parrots’s parents to preschool fitting. Little foxes and parrots are practicing to show you the best they’ve got. We count on your presence on this special day.

Z dumą zapraszamy rodziców Lisków i Papużek na uroczystość pasowania na przedszkolaka. Małe Lisy i Papugi ćwiczą by pokazać to, co mają najlepszego. Liczymy na Waszą obecność w tym specjalnym dniu.

 

Thanksgiving

25.11.2021

Thanksgiving Day

What are you grateful for? Do you know how to find happiness in the smallest things?

Do you notice rays of the sun? Or delicious meal on your table? How often do you say „thank you” to your beloved ones?

On thanksgiving day we will look for answers on these questions and we will celebrate this holiday with common meal.

Za co jesteś wdzięczny? Czy wiesz jak znaleźć szczęście w najmniejszych rzeczach? Czy zauważasz promienie słońca?

Lub przepyszny posiłek na swoim stole? Jak często mówisz „dziękuję” swoim bliskim?

W święto dziękczynienia będziemy szukać odpowiedzi na te pytania i będziemy celebrować to święto wspólnym posiłkiem.

 

 

Fairy

 

26.11.2021

Fairy Magic Night

And this year’s first magic night is coming! We will do some magic tricks, solve some mysteries, foretell and look into crystal ball.

We’re waiting for kids from groups: Kangaroos, Butterflies, Dragonflies, Lions, Bees and Ducks.

Please confirm your child’s participation in magic night on lists hanged in cloakroom or by text message (SMS).

Deadline: 15.11.2021.

I pierwsza magiczna noc tego roku nadchodzi! Będziemy robić magiczne sztuczki, rozwiązywać tajemnice, wróżyć i zaglądać w kryształową kulę.

Czekamy na chętne dzieci z grup: Kangurów, Motyli, Ważek, Lwów, Pszczół i Kaczek.

Prosimy o potwierdzenie udziału Waszego dziecka w Magicznej Nocy na listach zawieszonych w szatni lub wiadomością SMS na przedszkolny numer.

Ostateczny termin: 15 listopada.