What a week! The Indians came to our preschool last week. From Monday to Friday our preschoolers transformed into Native Americans. First they knew Indian's history and created their own new names - Cleever Eye, Brave Wolf. Of course every brave Indian has special make up - that's why all children painted their skin. After transfomation we came downstairs to meet shaman who sang and played with us ceremonial songs and fitted us for Indians. On the next days we did teepees and group totems. We finished Indian's week with plume's contest. Must be honest - we were amazed by plumes brough to academy. So we want to thank all Parents and our young Indians for commitment and creativity :) We decided to award every plum - everyone received a gift, and 10 of them we rewerded a little bit more :)

It was an exciting time and we're waiting for more!

Cóż to był za tydzień! Indianie przybyli do naszego przedszkola!

Od poniedziałku do piątku nasze przedszkolaki przemieniały się w Rdzennych mieszkańcó Ameryki. Po pierwsze poznali historię Indian i stworzyli swoje własne, nowe imiona : Bystre Oczko czy Odważny Wilk. Oczywiście każdy odważny Indianin nosił specjalny makijaż - dlatego wszystkie nasze dzieciaczki pomalowały swoją skórę. Po tej transfomacji zeszliśmy na dół na spotkanie z Szamanem, który śpiewał i grał z nami ceremonialne pieśni i pasował nas na prawdziwych Indian. W następnych dniach budowaliśmy tipi i tworzyliśmy gruupowe totemy. Indiański tydzień zakończyliśmy konkursem na pióropusz. Musimy być szczerzy - byliśmy zachwyceni pióropuszami przyniesionymi do przedszkola. Dlatego chcielibyśmy podziękować Rodzicom i naszym Młodym Indianom za zaangażowanie i kreatywność. Zdecydowaliśmy nagrodzić każdy pióropusz, a 10 z nich odrobinę wyróżnić.

To był ekscytujący czas i już czekamy na wiecej.

• parada4
  • parada2