D E C E M B E R - G R U D Z I E Ń

It’s time to continue our journey around english-speaking countries! Next stop: CANADA!

candyday

2.12.2021

Canada Day

On 1st day of December we will begin our journey through Canada - country full of animals, like beavers, bears and moose, maple syrup and passion for hockey. Preschoolers will find out what Canada’s flag looks
like, how their national anthem sounds like and what is Canada famous from.

1 grudnia rozpoczniemy naszą podróż przez Kanadę - kraj pełen zwierząt, takich jak: bobry, niedźwiedzie i łosie, syropu klonowego i pasji do hokeja. Przedszkolaki dowiedzą się jak wygląda flaga Kanady, jak brzmi ich narodowy hymn a także z czego najbardziej słynie tej północnoamerykański kraj.

santa

6.12.2021

Santa Claus is coming to town!

6th of December is magical day - every child (small or a little bigger) is impatiently waiting for this day, and present of course. We hope that our invitation reached this extraordinary human, and he will appear in our preschool on Monday.

6 grudnia to magiczny dzień - każde dziecko (małe i te trochę większe też) czeka niecierpliwie na ten dzień i prezenty oczywiście. Mamy nadzieję, że nasze zaproszenie dotarło do tego nadzwyczajnego człowieka i pojawi się on w naszym przedszkolu w poniedziałek.

koncert

Concert

Next Friday we will host amazing guests. Again, like in November, to our Academy will come musicians from Lower Silesian Philharmonic. They will tell us music story about Santa Claus and Christmas.

I wonder - what instrument will have a special place in this concert?

W przyszły piątek będziemy gościć niezwykłych gości. Ponownie, tak jak w listopadzie, do naszej Akademii przybędą muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej. Opowiedzą nam muzyczną historię o Świętym Mikołaju i Świętach.

Tak się zastanawiam, jaki instrument tym razem będzie zajmował specjalne miejsce w tym koncercie.

winter song

Winter Song Contest

On Monday, 13th of December we will listen to beautiful winter and Christmas songs during First Preschool Winter Song Contest.

We hope that it will begin a unique tradition and every year we will have opportunity to listen to our singing preschoolers :)

W poniedziałek, 13 grudnia, będziemy słuchać pięknych zimowych i świątecznych piosenek podczas pierwszego Przedszkolnego Konkursu Zimowej Piosenki.

Mamy nadzieję, że zapoczątkujemy wyjątkową tradycję i każdego roku będziemy mieć okazję słuchać naszych śpiewających przedszkolaków.

wystep

Serdecznie zapraszamy na pełne magii świąteczne występy / warsztaty:

Kittens, sala 1 + sala zabaw, 15:00
Kangaroos, Euforia, 15:30