F E B R U A R Y  -  L U T Y

In February we will continue our journey around England.

Because of some difficulties, the Queen will visit us this month.

queen

5 & 7.02.2022

God Bless The Queen

The most important person in England? The Queen - for sure! We will wonder how is it to be a Queen, what decisions she has to make and is it fun or job to be a Queen.

Najważniejsza osoba w Anglii? Królowa - bez wątpienia. Będziemy się zastanawiać jak to jest być Królową, jakie decyzje musi podejmować na co dzień i czy to właściwie zabawa czy praca - być Królową.

sherlock

11. 0 2. 2 0 2 2

S h e r l o c k H o l m e s

The great mistery is waiting to be solved ! Preschoolers will have opportunity to know the most famous detective of all times.

At first we will meet Sherlock Holmes, we will find out where is he living and why he is so unique. Then we will solve some mysteries and riddles.

Are you ready?

Wielka tajemnica czeka na rozwiązanie! Przedszkolaki będą miały okazję poznać najsłynniejszego detektywa wszech czasów.

Na początek poznamy Sherlocka Holmesa, dowiemy się gdzie mieszka i dlaczego jest taki wyjątkowy. A następnie rozwiążemy kilka tajemnic i zagadek.

Jesteście gotowi?

carnivall

18. 0 2. 2 0 2 2

C a r n i v a l l B a l l

All princesses and princes, queens and kings, knights, dragons, superheroes, and other super persons are more than welcome on our carnival party.

Please, bring your costumes and good mood and see you soon!

Wszystkie księżniczki i książęta, królowe i królowie, rycerze, smoki, superbohaterowie i inne super osoby są więcej niż mile widziane na naszej karnawałowej zabawie.

Prosimy - przynieście kostiumy, dobre humory i do zobaczenia już wkrótce!

garden

25. 0 2. 2 0 2 2

E N G L I S H G A R D E N

What do you prefer? Clear arrangement, thoughtful composition or romantic and pleasant disorder? Englishman for sure prefer a little bit of chaos - especially in their gardens.

Romanticism and „seem like chaos’ style are typical and it is one of English symbols.

Every group in our preschool will create their own little gardens.

Co wolisz? Czyste ułożenie i przemyślaną kompozycję czy romantyczny i przyjemny bałagan? Anglicy zdecydowanie preferują odrobinę chaosu - zwłaszcza w ich ogrodach.

Romantyzm i styl jedynie przypominający chaos są typowe i stanowią jeden z angielskich symboli.

Każda grupa w naszym przedszkolu stworzy swój własny mały ogródek.